C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rudawka
Autor Wiadomość
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Nie 31 Lip, 2011   

Darek, wiem, byłem tam kilka razy, to ogromnie doświadczona ziemia. A jaka piękna!

Najdalej położoną śluzą (graniczną) jest Wołkuszek - opodal rzeka Wołkuszanka (jeszcze piękniejsza niż graniczna Marycha).

Natomiast mnóstwo okopów jest na wzniesieniu w lesie na linii śluzy Perkuć. Opodal szosy - kwatera zamordowanych żołnierzy IX 1939.

Na wysokości gajówki Stanowisko (miejsce dawnej strażnicy) można odnaleźć transzeje i rowy strzeleckie 24 baonu KOP Sejny, bezpośrednio na przyczółku Marychy.

Opodal - Budwieć, kolejna wieś w dzisiejszych granicach, w której stała strażnica KOP.

Fascynująca podróż - przez Berżniki (b. ważny cmentarz i miejsce kaźni 22 polskich inteligentów, m.in. nauczyciela z Gib, Szyryńskiego, w przedwojennej szkole podstawowej, "dzieło" suwalskiego gestapo), przedwojennym traktem w stronę nieczynnego przejścia na Litwę do Kapciamestis i dalej do Sopoćkiń (miejsce pochówku gen. bryg. Józefa Olszyny-Wilczyńskiego). Swojego czasu udalo mi się opublikować artykuł na ten temat.

Osobnym rozdziałem jest walka oddziałów AK w 1944 r. - szturmy na niemieckie wartownie przy kanale, zwłaszcza Mikaszówka i Rygol. W puszczy przed jeziorem Płaskim można trafić na okopy wypełnione stalowymi łuskami i noszakami od niemieckiej haubicy piechoty Le.I.G. 18 75mm.
Ostatnio głośno jest znów o Obławie Augustowskiej 1945 (publikacja ros. dokumentów) - swojego czasu prezentowano w klasztorze wigierskim niezwykłą wystawę IPN o ofiarach (b. wielu wojskowych).
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Sie, 2011   

Jez. Brożane - w puszczy niedaleko przed Rygolem - miejsce postoju rez. GO gen. Wacława Przeżdzieckiego (3000 ludzi) przed wycofywaniem się na Litwę 23 września 1939 r.
Generał był po 1926 dowódcą 21 DPG (zdjęcia w NAC), a po przejściu na emeryturę w 1936 mieszkał... w Natolinie (dziś Kabaty/Ursynów). W 1939 d-ca obrony Grodna, a potem jeden z nielicznych, którzy przeżyli Kozielsk i Łubiankę, o czym mało kto już dziś pamięta.
Pochowany w Penley (polski szpital nr. 3), tam gdzie gen. Czuma (po ekshum. na Powązkach).

Kalety - mogiła żołnierzy 24 baonu KOP i kawalerzystów z grupy gen. Przeżdzieckiego, rozstrzeliwanych po schwytaniu przez oddziały sowieckie po 17 września - wzniesiona w 1989 r.

Zelwa - miejsce walk i koncentracji oddziałów polskich we wrześniu... ale 1920 r. - 4 armia gen. Leonarda Skierskiego w planie zamknięcia okrążenia pod Baranowiczami nad górnym Niemnem. Oprócz grzybów i jagód okopy nad strumieniem i amunicja mosinowska...
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 31 Paź, 2011   

Kontynuując urwany latem wątek:

http://cytadela.aplus.pl/...opic.php?t=2736

zamieszczam cenne i mało znane szerszemu ogółowi informacje historyczne jakie znalazłem i sfotografowałem na.... leśnej tablicy o bojach 24 Baonu KOP w Puszczy Augustowskiej
( szacunek dla ludzi, którzy w tak prosty i skuteczny sposób przyblizyli wrzesniową historię Suwalszczyzny tym, którzy tam jeżdżą):



[URL=http://www.fotosik.p...der="0" alt="">

I upamiętnione miejsce zamordowania Żołnierzy KOP przez sowietów w pobliżu straznicy Stanowisko:



A tutaj ich mogiła na Cmentarzu parafialnym w Berżnikach oraz tablica pamiątkowa na kaplicy cmentarnej:



Owa kapilca była w okresie międzywojennym punktem triangulacyjnym:



Dalej nie piszę, po wkraczam z miejsc pamięci w WIG- owiskie tematy, co grozi OT i czerwonymi pozdrowieniami od moderatera, którego również pozdrawiam :-) .

Ale tak to juz bywa w podróży, że z tematu "samo" skacze się na inny temat...
 
 
Sarna
[Usunięty]

Wysłany: Śro 02 Lis, 2011   

Historia umieszczona na tablicy jest bardzo dobrym skrótem informacji zawartych w książce Włodzimierza Kowalskiego "Hej tam na granicy od Sejn na Podole. Z dziejów 24 Baonu KOP Sejny". Niewielka książeczka z niebieską okładką, wydana w latach 90. odkrywała kompletnie nieznane, sensacyjne fakty z przedwojennego życia Sejn i okolic, ale przede wszystkim właśnie tragiczną, bohaterską historię walk baonu w 1939 roku.
Przepiękna tablica ku czci żołnierzy KOP znajduje się w bazylice Sejneńskiej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group