C Y T A D E L A Strona Główna C Y T A D E L A
Forum dyskusyjne "CYTADELI"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mundur lotniczy wz.36
Autor Wiadomość
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Sob 29 Lip, 2017   Mundur lotniczy wz.36

Czytałem ostatnio kryminał retro M. Wrońskiego pt: "Skrzydlata trumna". Jest to część serii o lubelskim komisarzu Maciejewskim i po przeczytaniu kilku jej części zauważyłem, że autor przykłada dużą wagę do detali historycznych. W książce tej występuje postać oficera dwójki noszącego mundur lotniczy. Akcja dzieje się w połowie listopada 1936 roku i autor wyraźnie pisze o używaniu przez tego oficera rogatywki. Stąd moje pytanie: Czy autor zadal sobie trud sprawdzenia kiedy faktycznie zaczęto nosić nowe mundury zamiast standardowych z żółtymi obszyciami czy to po prostu babol? Na sieci znalazłam informację, że rozkaz wprowadzający nowe mundury został opublikowany jako nr 8 z 30 V 1936, poz. 98. z Dz.Rozk.MSWojsk. Czy 5 miesięcy starczyło na przemundurowanie personelu? Ile czasu zwykle dawano kadrze na wymianę w takiej sytuacji? Może ze zdjęć da się stwierdzić kiedy nowe mundury weszły faktycznie do użytku?
 
 
ArturS


Dołączył: 24 Sty 2005
Posty: 3817
Skąd: Z piechoty
Wysłany: Pon 31 Lip, 2017   

Masz trafne spostrzeżenie.
Data publikacji dokumentu wprowadzającego formalnie zmianę nie jest tożsama z natychmiastowym i do tego powszechnym używaniem nowego umundurowania. W lotnictwie wygladąlo to podobnie jak w wojskach lądowych, tyle, ze z uwagi na mniejszą liczbnośc lotnictwa zmiana jego umundurowania na przełomie 1938/39 była już ukończona całkowicie.

W tekście Dz/Rozk nr 8 są natomiast podane informacje jaka grupa wojskowych, od kiedy i w jakich okolicznosciach była obowiązana nosić nowe umundurowanie , oraz w jakich okolicznoścuach można a w w jakich nie można nosić nowego umundurowania pomiedzy okresem jego formalnego wradzania a okresem daty określonej jako obowiązujacej wszystkich z danej grypy wojskowych.

Np w pierwszym okresie tuz po wprowadzeniu nowego munduru oficerów lotnictwa - nie wolno było w nim występować na czele szyku zwartego jeśli odział umundurowany był w mundury khaki. Mundur ten z początku wolno było nosić tylko w ograniczonym zakresie.

W zbiorach Muzeum Lotnictwa w Krakowie jest mundur wz 36 oficera 2 pułku lotniczegow kolorze khaki - z ciemno zółtymi patkami lotnictwa na kołnierzu, z rogatywką wz 35 o ciemno zółtym otoku w barwach lotnictwa.
Jest to własnie przykąłd munduru noszonego zgodnie z obowiazujacymi rozkazami przez oficerów lotnictwa do większości wystapień w roku 1936, który był okresem przejściowym.

Autor ksiązki pisząc o rogatywce noszonej przez oficera lotnictwa w listopadzie 1936 roku istotnie wykazał dużą dbałość o realia. Nie zaślepiła go sama "goła" data publikacji Dziennika Rozkazów nr 8.

Zagadnienia dotyczące wprowadzenia i noszenia nowego umundurowania lotniczego poruszyłem też w moim artykule w Galerii Postaci nr 35, w którym koncentruję się głównie na umundurowaniu szeregowych lotnictwa.
 
 
kiler


Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: KRK
Wysłany: Wto 01 Sie, 2017   

ArturS napisał/a:
Autor ksiązki pisząc o rogatywce noszonej przez oficera lotnictwa w listopadzie 1936 roku istotnie wykazał dużą dbałość o realia. Nie zaślepiła go sama "goła" data publikacji Dziennika Rozkazów nr 8.


Moje pytanie zadałem w trakcie czytania i odpowiedź przyszła sama po koniec lektury, gdy akcja przenosi się do sierpnia 1939. Jedna z postaci: Oficer w stanie spoczynku szyje sobie na okazję mobilizacji i nadziei na przydział mundur nowego wzoru jednocześnie wyciągając z szafy ten stary khaki z żółtymi patkami, żeby sprawdzić jak leży. Czyli przeczucie co do warsztatu pana Wrońskiego mnie nie zawiodło. Co ciekawe autor w posłowiu przyznaje się do posiłkowania w wielu kwestiach forum dwa.org.pl 😊

Dzięki za informację i cenne uwagi. Zwłaszcza ten mundur w MLP muszę kiedyś obejrzeć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group