start | dodaj do ulubionych | ustaw jako startową | mapa strony | kontakt

 

 

 

WSPOMNIENIA

 
życiorys   :: Jan Bielatowicz (1913-1965)
    :: opowiadanie "ZNIESIENIE" (pdf, 3,7Mb)
 

Jan Bielatowicz (1913-1965) - poeta, prozaik, felietonista, autor prac o charakterze wojskowym,  wydawca a przede wszystkim niebywale aktywny krytyk literacki - jeden  z najwybitniejszych krytyków polskiej literatury emigracyjnej na Zachodzie.

Opowiadania w tomie "Książeczka" dotyczą lat szkolnych pisarza i opisują jego ukochany, rodzinny Tarnów: najbliższą rodzinę, kolegów, mieszczańskie elity, przedwojenną tarnowską ulicę; urok i styl  minionej świetności miasta.

     
powiększ  
W drugim tomie "Wspomnienia starego kaprala" odnajdziemy fascynujący  opis służby w 5 Pułku Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, barwny  obraz polskiej piechoty Drugiej Rzeczpospolitej. Niezwykle  sugestywny, czasem zabawny, ukazujący ze wszystkimi detalami  wizerunek nie tylko żołnierskiej postawy, ale i potęgę ducha obrońcy  Najjaśniejszej.
     
Dalsze dzieje nie są już tak łaskawe: dramatyczna  wrześniowa walka i późniejsza tułaczka, internowanie na Węgrzech  zakończone ucieczką, najróżniejsze perypetie wojenne w Europie i  Afryce aż po Tobruk, epopeję frontu włoskiego, a w szczególności Monte Cassino.
Po zakończeniu wojny, jako emigrant polityczny znalazł się w Anglii.  Całkowicie poświecony sprawom polskiej literatury, do końca nie  pogodzony z losem i z tym, co zrobiono z jego Polską, zmarł w  Londynie w 1965 roku.

Podobno napisano kiedyś, że miał uśmiech nawet w schronie bojowym.  Widać ten humor, radość i miłość w każdym opowiadaniu, czuje się tę moc i wiarę z jaką patrzy przez całe życie.
powiększ
 

 

 

© SH "Cytadela" Kopiowanie materiałów bez zgody zabronione.