start | dodaj do ulubionych | ustaw jako startową | mapa strony | kontakt

 

 

 

GALERIA POSTACI

 

 

 

 

PORUCZNIK ARTYLERII 2 BATERII SZKOLNEJ SPArt. w Toruniu

Porucznik artylerii (oficer wychowawca 2 baterii szkolnej) z żoną, uwiecznieni przez fotografa z ulicy Łaziennej. W tle Dwór Artusa i ratusz; Toruń, kwiecień 1933r.

Mundur pozasłużbowy: charakterystyczny jasny płaszcz z jasnobeżowej gabardyny. To pierwszy wzór prochowca dwurzędowego. W każdym rzędzie po cztery guziki cywilne, z możliwością zapinania na dwie strony. Kołnierz wykładany z funkcją zapięcia pod szyję. Plecy dwuczęściowe z przecięciem, kieszenie wpuszczane, pionowe. Rękawy ze ściągaczami z regulacją na guziki. Naramienniki bez dystynkcji. Pasek z bakelitową klamerką. Podszewka khaki w górnej części korpusu.

Czapka rogatywka, miękka, z gabardyny, z ciemnozielonym otokiem artylerii. Obszycie brytów i krawędzi otoku srebrnym galonem metalowym; podpinka z czarnej, lakierowanej skóry z guzikami wz. 28. Orzełek ogólnowojskowy wz. 19, mocowany nakrętką ochronną sygn. "Esef". Daszek fibrowy czarny, lakierowany, okuty taśmą metalową z białego metalu sygn. "B.M."

Widoczny biały żabot i ciemnozielone, aksamitne łapki artylerii z czarną wypustką.

Buty oficerskie czarne, wyprawy chromowej, kroju angielskiego, z usztywnioną cholewą i łezkami na szklankach do podtrzymywania ostróg, sygnowane na podeszwie wewn. "Kielman, Warszawa". Ostrogi stalowe sygn. HUCK (Huta Częstochowa-Kielce), niklowane, z kółeczkami.

Rok 1933 był szczególnie ważną datą dla Polski, Torunia oraz tak dla samej Szkoły Podchorążych Artylerii, jak i całego Centrum Wyszkolenia Artylerii. Otóż cała Polska świętowała wtedy 250. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i XV-lecie niepodległości; miasto Toruń 700-lecie istnienia a szkoła artylerii jubileusz X-lecia powołania (1 czerwca 1923-1933r.). Zarazem było to zakończenie X promocji kolejnego rocznika absolwentów SPArt. (15 sierpnia).

     
 
     
 


Pozowali: Monika Wierzchoń-Sarnecka, Tomasz Sarnecki
Zdjęcia: Artur Szczepaniak

© SH "Cytadela" Kopiowanie materiałów bez zgody zabronione.